Φιλοξενία με επίκεντρο την ελληνο-βουλγαρική πολιτιστική και τουριστική προβολή, στον δήμο Παγγαίου

ΤΣΑΜΚΙΡΑΝΕΙΑ 2015
September 10, 2015
Πληροφορίες για τον Τουρισμό
September 10, 2015

ΝΟΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΓΓΑΙΟΥ
ΦΡ.ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΙΔΗ 137Α
Τ.Κ. 64100
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΒΑΛΑ
Πληροφορίες:
Τηλ. +30 25923 50018
Fax: +30 25923 50079
E-mail: info@dimospaggaiou.gr

Ελευθερούπολη, 01/09/2015

Δελτίο  Τύπου

Με γνώμονα την ενδυνάμωση του δικτύου ελληνοβουλγαρικών σχέσεων που έχει αναπτύξει ο δήμος Παγγαίου με τη γειτονική Βουλγαρία, που αφορά, μεταξύ άλλων, στη  χάραξη συγκεκριμένων τουριστικών στοχεύσεων, στην προσέλκυση τουριστών στην  ευρύτερη περιοχή του δήμου Παγγαίου και παράλληλα στην ανάπτυξη κοινών δράσεων σε ποικίλους τομείς,   ο δήμος Παγγαίου και η Επιτροπή Τουριστικής Προβολής και Ανάπτυξης σε συνεργασία με τον Σύλλογο Τουριστικών Καταλυμάτων  Νέας Περάμου, φιλοξένησαν το περασμένο Σάββατο, 35 μέλη του χορευτικού συγκροτήματος ΄΄Piringe’’, από την πόλη Μπλαγκόεβγκραντ της ΝΔ Βουλγαρίας, καθώς και τον χοροδιδάσκαλο Συμεών Σταμπουλίεφ και τον τραγουδιστή Γκεόργκι Γκότσεφ στις Παιδικές Εξοχές της Νέας Περάμου.

Στο ίδιο πλαίσιο το απόγευμα του Σαββάτου στον παραλιακό πεζόδρομο της Νέας Περάμου το εν λόγω συγκρότημα παρουσίασε χορούς και τραγούδια από την ιδιαίτερη πατρίδα τους, ενώ το μουσικοχορευτικό κομμάτι πλαισιώθηκε από το χορευτικό συγκρότημα του Πολιτιστικού και Μορφωτικού Συλλόγου Νέας Περάμου. Το ‘’παρών’’ στην εκδήλωση έδωσαν, μεταξύ άλλων, η πρόεδρος της Τουριστικής Προβολής  και Ανάπτυξης δήμου Παγγαίου, Ελένη Μπενή, η πρόεδρος της ΚΕΔΗΠ, Όλγα Αμπατζιά, οι αντιδήμαρχοι, Αποστολία Δημητρακούδη, Πάρης Γρηγοριάδης και Στέργιος Παπαευθυμίου καθώς και ο δημοτικός σύμβουλος Τάσος Μήτρου.

Η πρόεδρος της  Επιτροπής Τουριστικής Προβολής και Ανάπτυξης, Δήμου Παγγαίου,  Ελένη Μπενή, στο πλαίσιο της εκδήλωσης, ανέφερε χαρακτηριστικά: «Ως Επιτροπή Τουριστικής Προβολής  και Ανάπτυξης, έχουμε αναπτύξει ένα δίκτυο σχέσεων με τη γειτονική Βουλγαρία, μέσω ενδελεχών συζητήσεων στον τομέα της τουριστικής προβολής και του πολιτισμού. Το συγκεκριμένο πλαίσιο φιλοξενίας είναι αποτέλεσμα όλων αυτών των προσπαθειών σε μια περίοδο, όπου ο πολιτισμός, ο τουρισμός και η τοπική κοινωνία, έχουν ανάγκη όσο ποτέ άλλοτε, την ουσιαστική προβολή».

ellhnoboylgarikh synanthsh 2 ellhnoboylgarikh synanthsh 3 ellhnoboylgarikh synanthsh 4 ellhnoboylgarikh synanthsh 5 ellhnoboylgarikh synanthsh 1